Sekreter Maaşları
Aralık 4, 2019
Dijital Sekreter Hizmeti Nedir ?
Aralık 5, 2019

Çağrı Merkezi Kurmak

Çağrı Merkezi Sistemi, Firmaların sebep ve ihtiyaçlarına göre inbound veya outbound aramalarınızı başlatmak ve yönetmek için gerekli imkanı oluşturacak birçok özellik sunar. Çağrı Merkezleri, arama merkezi programı yanısıra entegre crm yazılımı içinde oto dialer dahil bu yazılımların yanısıra donanım olarakta softphone, ip telefon ve gateway gibi cihazlardan oluşmaktadır. Limitsiz ACD Kuyruklama, Limitsiz Agent, Kapsamlı Raporlama, Çağrı Kayıt, Gerçek Zamanlı Kuyruk Görüntüleme ve İstatistikleri, Soft-Phone, Predictive Inbound ve Outbound ve otomatik  çağrı sahip olacağınız farklılıklardan sadece bazılarıdır.

Nolto Bilişim ve Teknoloji hizmetleri sizlere Çağrı Merkezi Çözümlerinde, Donanım, Yazılım, Kurulum, Uygulama, Raporlama ve İyileştirme” bütünlüğünün tüm halkalarında size yardım edebilecek insan kaynağı, zaman birikimi ve teknolojiye sahiptir.

Çağrı Merkezleri ilgili şekilde telefon aramaları üzerinden işlem gerçekleştirmekle beraber e-posta, faks, SMS, online sohbet olarak adlandırılan web-chat uygulamaları gibi değişik iletişim kanallarını da yönetmektedir. Bu yapılanma gereği Çağrı Merkezleri sadece Call Center olarak değil, aynı zamanda Contact Center, Customer Contact Center, Customer Interaction Center gibi değişik isimlerle de gösterilmektedir.