Şirketlerde Çağrı Merkezi
Aralık 23, 2019
Ip Telefon Nedir ? Sip Telefonu Nedir?
Aralık 26, 2019

Çağrı Merkezi Nedir?

Çağrı merkezleri, müessese ve kuruluşların irtibatta oldukları bireyler ve/veya müesseselerle haberleşmelerini muhtelif ulaşım yöntemi(telefon, faks, e-mail, SMS, anlık mesaj vb.) ile sağladıkları yazılım (çağrı merkezi merkezi hizmet yazılımları, son noktası yazılımları, raporlama yazılımları vb), ekipman (santral, pc, server, gateway, media gateway, telefonlar, cerrah başlıkları vb.)ve kaliteli iş eforundan oluşan merkezleridir. 

Peki neden şirketler bu teknolojiye bu kadar yoğun ve meblağlı yatırım yapmaktadır sualinin ise kolay bir yanıtı var. Çağrı merkezleri şirketler ile alıcıları arasında bir irtibat köprüsü kurar. İşletmeler ile alıcıları arasında çağrı merkezi dayanağı ile kuvvetlenen ilişkiler sayesinde, alıcılar daha mutlu,  daha sadık, ürün almaya daha yatkın ve şirket ile iş birliği yapmaya istekli gelir. Kısaca şirketler için daha fazla kazanç sağlamanın en açık yöntemidir.
Çağrı merkezleri sistemleri başlangıçta yalnızca alıcıların şikayetlerini iletebilecekleri ve genel meselelerin çözüldüğü hizmet noktalarıydı. Bu merkezler satış sonrası hizmeti olarak değerlendiriliyor hatta afaki giderli ve fazla maliyetli noktalar olarak nitelendiriliyorlardı.  Çağrı merkezlerinin itici eforu alıcılara bu noktalar üzerinden satış/pazarlama uygulamalarının da ilerlemesiyle ortaya çıktı.