Dijital Pazarlama Nedir ?
Ekim 26, 2020
Dijital Sekreter Hakkında Bilgi ?
Kasım 10, 2020

Dijital okuryazarlık, akıllı cihazların hepsi ile aynı anlama gelip, çözüm bulma ve bulguyu bulma becerilerine verilen isimdir. Akıllı telefonlar, tabletler, dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarla beraber şebeke cihazlarının sağladığı üretme ve bu arada paylaşabilme yetisidir. Kimi yerlerde dijital okur yazarlık şeklinde ismiyle kullanır. Bu kavramlarla beraber dijital okuryazarlık sanıldığından henüz farklıdır. Bilgisayar okuryazarlığı ve dijital becerilerinden değişik kategori de yer almaktadır.
Bilgisayar okuryazarlığı daha fazla geleneksel ifadelerden oluşur. Standart laptop ve masaüstü bilgisayarlar kullanılarak yetenek ve malumat akışı sağlanır. Bilgisayar okuryazarlık programı vasıtası ile program paketleri kolay neticelere odaklanır. Dijital beceriler ise henüz modern terimlerden oluşmaktadır. Ama dijital cihazların kullanılmasında hudutlu davranmaktadır.

Dijital okuryazarlık kavramının özüne bakıldığında iki terimin birleşmesiyle şeklinde oluştuğu görülmekte. Dijital ve okuryazar terimlerinin değişik kombinasyonları üstünde oluşmaktadır. Burada dijital, bulguyu simgesel bir temsili olarak gözükür. Okuryazarlık da verilen bilginin okunmasında rol oynar. Bu arada yazma becerisine sahiptir. Okuryazarlık kuvvetli akıllı cihazların prensiplerini taşır. Akıllı telefon ve tabletler gibi cihazların, sosyal basın ile etkileşimi dijital okur yazarlık ile ilgili önemlidir. Dijital okuryazar, çözümleme edebilme ve istihparata erişme gibi konularda tecrübe kazanarak basın platformlarını güçlendirir.
Geleneksel okuma ve yazma, dijital okuryazarlığın konumunu tutmaz. Eski devre okuryazarlık standart biçimlerden oluştuğunu söyleyebiliriz. Fakat yeni kuşak dijitalde etkileşim odağı daha çok ve iletişimi değişik yöntemlerle sonuçlandırır. Hasılı analog dönemden dijitale geçiş olması okuryazarlık ile ilgili da değişiklik yaşanmasına yol açmıştır. Dijital okuryazarlık giriş ile ilgili değişik çalışmalar yapıldığını bilmekteyiz. Dijital okur yazarlık ile tesir şeklinde yöntem beceriler oluşturulmalıdır.
Dünyada bulunanan toplumların aşağı yukarı hepsinde her sabah web kullanılır. Yanlızca sosyal hayatta da değil. Uzaktan eğitim, iş toplantıları, ticaret, alış veriş gibi hayatın her bölümünde web vardır. Teknoloji ile daimi etkileşim durumunda olmasından dijital okuryazarlık henüz da ehemmiyetli bulunduğu düşünülmektedir. Yalın tek web gezintisinin üzerinde şuurlu davranmak gerekir. Hadiseleri iyi okuyabilmeli ve görebilmek gerekir.