VoIP Kullanmanın Avantajları Nelerdir?
Aralık 28, 2019
Çağrı Merkezi Nedir ? Yararları Nelerdir?
Aralık 31, 2019

İletişim Merkezi ile Çağrı Merkezi Farkı Nedir ?

Günümüz de böyle bir ayrım yapılmasına gerek yoktur. Bu iki terim de aynı anlamda kullanılmaktadır. Günlük yaşamda Çağrı Merkezi, daha eski ve yerleşik bir terim olduğu için iletişim merkezi terimini de kapsar anlamda kullanılmaktadır.

Çağrı Merkezi yerine Bağlantı Merkezi terimini kullanmak isteyenlerin esas söylemleri, Çağrı Merkezi’nin yalnızca telefon çağrılarını ifade ettiği, günümüzdeki çağrı merkezlerinin ise yalnızca telefon çağrıları gerçekleştiriyor .

“Telefon” kelimesinin içeriğinin artık sadece “telefon çağrısı”nı ifade etmediği göz önüne alınırsa, Çağrı Merkezi teriminin kullanımı, kafa karışıklığının menedilmesi açısından daha doğrudur.

Kullanmakta Olduğum Santralimi Çağrı Merkezi İçin Kullanabilir Miyim?

Birçok kurum, çağrı merkezi kurmaya karar verdiğinde ilk ve doğal olarak ellerinde bulunan santral sistemlerini kullanıp kullanamayacağını sorgular. Genellikle bu mümkün değildir. Bunun iki sebebi olabilir:

a) Santral sistemi çok eskidir
b) Santral sistemi çağrı merkezi modüllerine sahip değildir
Kullanılmakta olan santral sistemi yeni jenerasyondur veya ilavelerle yeni teknolojileri destekleyebilir bir santral sistemidir ama çağrı merkezi olarak yapılandırılmasını sağlayacak olan yazılım ve teçhizat modülleri yetersizdir.