Tercümanlar İçin Dijital Sekreter Hizmeti
Nisan 26, 2021
Muhasebeciler İçin Dijital Sekreter Hizmeti
Mayıs 4, 2021

Dijital Sekreter hizmetimiz ile pek çok kurumsal şirket ve birden fazla şubesi olan işletmeler için profesyonel çağrı yönetimi hizmeti sunmaktayız. Sektörünüz her ne olursa olsun tüm sektörlerde vermiş olduğumuz bu hizmet sayesinde çağrılarınız tek bir yerden yönetilecek ve müşteri memuniyeti en üst seviyeye çıkacaktır.
Kurumsal ve birden fazla şubesi olan firmalar için çağrı yönetimi ya da her bir şube için bir sekreter bulundurmak şirket maliyetlerini oldukça artırmaktadır. Özellikle pandemi sürecinden olumsuz etkilenen sektörler için maliyet yönetimi de önemli olmaktadır. Dijital Sekreteriniz sizin ofisinizdeymiş gibi çağrılarınızı yöneterek ürün ve hizmetlerinizi bilerek müşterilerinize tanıtır, gerekli bilgileri aktarır ve sizlere ister telefon ister e-posta yoluyla bilgi verir.
Telefonlarınıza düşen hiçbir çağrı yanıtsız kalmaz ve çağrı yönetimi profesyonel bir şekilde gerçekleştirilir. Birden fazla şubesi olan bir işletmeyseniz her bir şube için sekreter bulundurmak yerine ortak bir merkezden sanal bir sekreterle çağrılarınızın yönetilmesini sağlayabilirsiniz. Üstelik gerçek bir sekreterden çok daha uygun bir maliyetle…
Telefonlarınıza düşen çağrıların kayıtları tutularak sizlere gerekli bilgilendirmeler sağlanır. Firmanıza daha da prestij kazandıracak bir hizmet olan Dijital Sekreter ile sizler de ekonomik bir çözüme kavuşmuş olursunuz.
IP telefon tahsisi hariç veya IP telefon tahsisi dahil paketlerimiz ile ilgili bilgi almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.