Dijital Ofisin Normal Ofislerle Arasındaki Fark Nedir?
Ekim 19, 2020
Dijital Pazarlama Nedir ?
Ekim 26, 2020

Dünya genelinde şu zamana kadar çoğu iş sahası oluşmuş ve iş sahipleri bu iş sahalarının yönlendirmeleri ile kendisi ekonomik düzenlerini kurmuşlardır. Fakat bu alanlar epey geniş  yelpazede olmakla birlikte, kendilerine sunulan olanak da  çeşitlilik göstermektedir. Bundan dolayı da değişik meşguliyetlerin barındırıldığı sektörler içinde, değişik cinsten gereksinimler gerekmektedir. Çağdaş tarımın bir kolu içinde seraların gerekliliği veya hayvancılık içinde mera ihtiyacı gibi… Bütün bunların yanında küresel dünyanın özellikle görev sektörü içinde de bürolar ihtiyaç duyulan durumdadır. Çalışanlar ve yöneticiler büro vasıtasıyla işlerini yürütebilmekte ve bu bürolar nezdinde de ekonomik durumların devamlılığı sağlanabilmektedir. Kaldı ki, bu büro işletmeleri, tek idare merkezinden başlayıp, düşünce teatisi sığlığına kadar ilerleye bilmektedir. Bundandır ki gerekli büro, bu nispetle değişkenlik gösterebilmektedir.
Paylaşalım Masraf Düşsün
Yukarıda bahsettiğimiz  bürolar, insanların profesyonel iş sahalarında ihtiyaç duydukları  mekân türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat bazen büro içinde tek mekân kiralamak veya satın alabilmek olası olmamaktadır. Zira, özellikle devasa illerde bu neviden emlak masrafları epey çok bir  konumdadır. Fakat buna karşın global ekonomi, değişik analiz eder getirebilmeyi başarmış ve meydana paylaşımlı büro olarak bilinen kavramları çıkarmıştır. Peki, paylaşımlı büro veya başka ismiyle ortak büro ne demektir? Herkesin bildiği ve alışageldiğimiz standart büro tipolojisinden ne gibi değişikliklerle ayrılmaktadır?
Neler Paylaşılıyor?
Belirttiğimiz gibi ilk olarak mâliyet öğeleri olmak suretiyle çeşitli menfi sebeplerden dolayı mutlak tek firmaya veya kuruluşa ilişkin bürolar düzenlenemiyorsa, bu defa paylaşımlı bürolarda aranmalıdır. Böyle bürolarda sâdece kiralama bedelini ödeyerek, sizin gibi değişik bölmelerdeki ofisleri kiralayanlarla beraber çalışırsınız. İşin güzel yönü da, sekreter veyahut büro boy gibi ek personele gereksinim duymazsınız. Zira ofisinizin hijyenikliği ve bilumum hijyen sorunları, kiralayıcı firma doğrultusunda karşılanır. Bu arada büroda kullanmak mecburiyetinde olduğunuz ofis ekipmanlarına da para vermeden sahip olma avantajınız bulunmaktadır. Buna göre fotokopi makineleri, yazıcılar, faks cihâzları sizin kullanımınıza uygun bir şekilde sunulmuştur. Aynı anda web irtibatınız da bulunmaktadır. Ayrı olarak başka büro kiracıları eşliğinde kullanabileceğiniz mutfak ve toplantı odaları da bulunabilmektedir.
Görüldüğü gibi çoğu hususta, sıfırdan büro kurmaya göre henüz avantajlı olan paylaşımlı büro sistemi, Türkiye’de de yakın vakitte faal hâle gelmiş bulunmaktadır. Özellikle İstanbul gibi devasa illerde etkinliğe başlayan böyle bürolar, yakın vakitte başka illere de sıçrayacak gibi görünmektedir.