Hazır Büro Nedir? Ne İşe Yarar?
Aralık 10, 2020
Sanal Ofis Kimler İçin Uygundur?
Aralık 15, 2020

Dijital sekreter Ok Ajans

Santral Seslendirme, telefon santralini  daha etkili bir şekilde kullanabilmenin en iyi yollarından biridir. Önceden kaydedilmiş anonslar ile arayanlar doğru birime kendiliğinden yönlendirilebilir, böylece zamandan ve iş yükünden tasarruf sağlanır.

Gün geçtikçe dijitalleşen dünyada firmalar, kurumlar ve e ticaret siteleri telefon trafiğini  etkili ve başarılı  şekilde yönetmek yerine telefon santrali kullanmaktadır. Telefon santral sistemini daha fazla yararlı olacak şekilde kullanabilmek için dikkat edilmesi gereken  ayrıntılar bulunuyor.
Santral Seslendirmenin Çıkış Noktası
Teknolojinin gelişmesiyle beraber çoğu bölgede yenilikler yaşanmaktadır. Yaşanan dijital dönüşümün getirilerinden bir tanesi de santral sistemleridir. Santral Seslendirme, telefon trafiğini yönetebilmek,  olumlu geri dönüşler alabilmek ve en önemlisi kullanıcıları ihtiyaçlarını karşılayabilmek için meydana çıkmıştır.
Bazı şirketler ve siteler telefon santrali kullanarak gelen çağrıları alakalı şahıslara kendiliğinden yönlendirme işlemlerini kısa sürede gerçekleştirebiliyor. Telefon santralinin en avantajlı özelliklerinden birisi de  o  kişiye yönlendirme yapılacak biri yok ise sisteme yüklenen ses girdilerinin  sisteme girmesidir. Böylece davet eden müşteri meselesiz  şekilde arzuladığı yanıta erişerek hizmetten memnun kalabiliyor.

Santral Seslendirme Nasıl Yapılır?
Santral Seslendirme, daha fazla seslendirme ajansları doğrultusunda ihtiyaca göre hazırlanan profesyonel ses kayıtlarından oluşmaktadır. Ajans doğrulusunda şirketlerin, firmaların veya Web sitelerinin istedikleri durumlara göre otomatik cevaplar oluşturularak telefon santraline yükleniyor. Anlaşılır ve temiz ses tonuyla kaydedilen anonslar, davette tespit edilen müşterilere dinletiliyor. Profesyonel  Santral Seslendirmenin en önemli ayrıntısı ise seslendirilecek anons metinleridir. Santral anons seslendirme metinleri hazırlanırken mesajın basit iletilmesi gereklidir ve kullanıcıların basitçe anlayacağı ifadeler seçilmelidir.
Bazı seslendirme ajansları interaktif anons hizmeti de vermekte. İnteraktif seslendirme anonslarında (ivr seslendirme), müşteri uygulanan yönlendirmeler tarafında elde etmek arzuladığı prosedürü kısa sürede gerçekleştirerek hoşnut tek şeklinde sistemden ayrılıyor. Bu vaziyet arayan kullanıcının zamandan tasarruf etmesini sağladığı içinde firmalar yerine epey pozitif etkilere yol açmaktadır.
Santral Seslendirmede Olması gereken Özellikler
Santral seslendirmede olması lüzumlenen kimi özellikler vardır. Ehemmiyet verilmesi lüzumlenen püf noktaları öneme alarak doğru ve tesirli anonslar oluşturabilirsiniz. İşte santral seslendirmede olması gerekenler:
Bekleme mesajlarının süresi
Müşterinin  hatta kalma süresi çok önemli  konudur. Kimse uzun bir müddet hatta kalmak istemez. Bundan dolayı yeterli olduğunu düşündüğü kadarı ile bekleme mesajlarının müddetini kısaltmalısınız. Kullanıcının hem zamandan, hatta iş yükünden tasarruf ederek süreci doğru yönetebilirsiniz.
Anonsun anlaşılır olması
Seslendirme gerçekleştirecek bireyi / insanları seçerken hassas olmalısınız. Anonsun anlaşılır olması, müşterinin ihtiyaçlarının karşılanması noktasında en ehemmiyetli detaylardan biridir. Seslendirmeyi gerçekleştirecek kişilerin ses tonları, Türkçeyi kullanabilme yetkinlikleri ve kelimeleri telaffuz ediş şekilleri dikkat edilmesi gereken noktalardandır. Doğru ses tonları müşteriye olumlu tek enerji yansıtır.