Sabit Numara Tahsis Etmenin Avantajları
Aralık 27, 2019
İletişim Merkezi ile Çağrı Merkezi Farkı Nedir ?
Aralık 30, 2019

VoIP Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

1. Voice Over Internet Protocol, telekom maliyetlerini azaltır. Telekom’un tarifelerini kullanarak %50 ile %90 arası tasarruf sağlamak mümkündür. Sabit telefon numaralarınızı taşımanız durumunda internet  üzerinden hizmet almaya başlar. Telekom’a taşınan numaralarınız için sabit ücret ödemezsiniz.

2. Internet Protocol Santral Sistemi  ile kullanarak şirketinizin iletişiminde esnek çözümler sunar. Şirket merkezinde bulunan Internet Protocol Private Branch Exchange ile birden çok şubeden yararlanabilir. Tüm şubeler aralarında ücretsiz görüşebilir. Dünyanın neresinde olursanız olun santralinize dahili olarak bağlanabilir. Mevcut  Voice Over Internet Protocol hesabınızdan aramalarınızı gerçekleştirebilir ve arama karşılayabilirsiniz.

3. Voice Over Internet Protocol kullanılarak yapılan aramalarda kanal sınırı yoktur. Eş zamanlı çağrı sayısını belirleyen unsur internet band genişliğidir. Asymmetric Digital Subscriber Line teknolojisini kullanarak bile simultane maksimum 10 kanal arama yapılabilmekte veya alınabilmektedir. Kullanılan internet teknolojisine göre bu sayı değişmektedir.

4. Voice Over Internet Protocol numaralarını tahsis etmek hızlı ve ücretsizdir. 0212, 0216, 0312 gibi coğrafi numaralar ve 0850’li (Konumdan Bağımsız) numaralar Voice Over Internet Protocol alt yapısı kullanılarak çağrı almaktadır. Bu numaraları tahsis etme işlemleri hızlıdır. Telekom’dan numarayı tahsis etme işlemleri maksimum 15 dakika vaktinizi almaktadır.

5. Android, Iphone ve Windows telefonunuza yüklenen uygulamalar ile sabit numaranızdan çağrı alabilir ve arama yapabilirsiniz.

VOIP teknolojisi, internet alt yapısı tarafından kullanılması nedeniyle ses kalitesi sıkıntıları yaşamaya gibi endişelerin aklımıza gelebilir. Ayrıca hizmet alınan VOIP alt yapısı kaliteli bir şekilde olması durumlarında ve kordinatında kullanılan internet tarafında bir sıkıntı olmadığı süreç boyunca bu tarz problemler yaşanması pek mümkün olmaz. Eş zamanlı bir çağrının kullandığı band genişliği yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi yaklaşık 40 Kilobit per Second ‘dir. Bir çağrı için çok az band genişliği kullanıldığı için lokasyondaki internet Asymmetric Digital Subscriber Line bile olsa sorun yaşanmayacaktır. Fakat internetinizde bazı zamanlarda sıkıntılar yaşanıyorsa bu ses kalitesinide etkileyecektir. İnternetinizin kullanılmaz bir hale geldiğindeki durumlarda ise Telekom ‘dan tahsis ettiğiniz veya taşıdığınız bir numara önceden belirlemiş olduğunuz bir Global System for Mobile  numarasına otomatik olarak yönlenir. Bu numaranıza gelen çağrılar otomatik bir şekilde cep telefonunuza gelir.